אודות

אתר דודאים הינו אתר טיפול ומחזור פסולת בנגב, בתחומי המועצה האזורית בני שמעון. הוא ממוקם כ – 5 ק"מ צפונית מערבית לעיר באר-שבע. האתר הוקם על פי תוכנית מתאר ארצית בשנת 1988 ושודרג ב- 1998 בהתאם לסטנדרטים המתקדמים בעולם.

דודאים הינו פארק מרכזי לפינוי של מחוז הדרום. כל יום מגיעות לדודאים עשרות משאיות שמובילות כאלפי טון פסולת מסוגים שונים: פסולת מעורבת, פסולת בניין, פסולת תעשייתית, גזם ועוד. הפסולות מופנות להטמנה ולתהליכי הפרדה לשם מיחזור, הטמנה וייצור קומפוסט. באתר דודאים מנוקז גז מתאן מתאי ההטמנה וממנו מופק חשמל "ירוק".

פארק המחזור והחינוך הסביבתי דודאים הוא אתר אזורי של הנגב ומטפל בפסולת האזור בלבד, כך הוא תורם לצמצום תנועה בכבישים, בשטחי הטמנה, חיסכון בדלק ומזעור של זיהום אוויר – כל אלו פעולות הנגרמות ממשאיות המובילות פסולת מאזור לאזור ברחבי הארץ- שינוי שמקווים להוביל בדודאים ברמה הלאומית.

בקרוב יוקם בדודאים מפעל המחזור שיתפרס על 6 וחצי דונם, המפעל יהיה עתיר טכנולוגיה ואמצעים, יבצע הפרדה ברמה גבוהה של סוגי פסולת וימיין אותה למתקנים שונים מתאימים לטובת שימוש חוזר ומחזור. המפעל עתיד להוריד בצורה דרסטית את הצורך בהטמנה, יצמצם משמעותית את הפגיעה בסביבה ויבצע מחזור מקסימלי של האשפה בכל יישובי הדרום.

במפעל תתקבל כלל הפסולת הביתית המעורבת של יישובי הדרום והנגב, ממנה יאספו החומרים האורגנים, תבוצע הפרדה של כל החומרים הניתנים למחזור כמו: קרטון, פלסטיק, ברזל, נייר, זכוכית ועוד. כחמישים אחוז מהחומר האורגני ימשיך בתהליך פירוק וקומפוסציה עד שיהפוך למתאים לשימוש בחקלאות, בעיקר לענף המטעים.