דבר המנכ"ל

ברוכים הבאים לדודאים, האתר הגדול והמתקדם בישראל לטיפול, הפרדה ומחזור פסולת.

בישראל מיוצרת מידי שנה 5.3 מיליון טון פסולת עירונית והטיפול בפסולת הוא אתגר עצום. מיטב הטכנולוגיה ועבודה רבה נדרשות כדי לטפל באופן מיטבי במגוון הפסולות המגיעות אלינו. בטיפול לא נכון עשויה הפסולת להפוך למטרד לא פשוט, ואף למפגע סביבתי ובריאותי. אבל בטיפול נכון יכולה אותה הפסולת ממש להפוך מנטל למשאב.  בדודאים הפסולת שאינה ניתנת לטיפול או מחזור מוטמנת מיד עם הגעתה בתא הטמנה אטום ומבוקר. פירוק הפסולת המוטמנת יוצר גז מתאן, אותו אנו שואבים מתאי ההטמנה והופכים לחשמל. הפסולת שניתנת לטיפול ומיחזור מועברת למתקן מיון בו הפסולת האורגנית עוברת תהליך של הפרדה, סינון וניפוי, והופכת לקומפוסט לדישון השדות. הפסולת היבשה המופרדת הופכת לחומר גלם.

רבים רואים באתר דודאים בעיה סביבתית, מפגע. אבל דודאים אינו הבעיה, אלא הפתרון. הפתרון הסביבתי ביותר והמתקדם ביותר לבעיה שאנו כבני אדם מתמודדים מולה – בעיית הפסולת שיוצר אורח החיים הצרכני המודרני. הפתרון הראשון במעלה: צרכו פחות, השתמשו שימוש חוזר כשניתן, ומחזרו כשלא ניתן להשתמש שוב. רק כך, במאמץ משולב של כלל הציבור, ושל אתרים כדוגמת דודאים שיקפידו על קלה כחמורה, נוכל להתגבר על האתגר העצום של הטיפול בפסולת.

אנו בדודאים עושים את המרב כדי לשמור על הסביבה –האוויר, המים והאדמה. אנו מייצרים שיתופי פעולה מחקריים עם גופים אקדמיים שונים ופועלים למען שמירת חיי הבר באזור ובעיקר הציפורים הנודדות החולפות אצלנו.

אני מזמין אתכם לבקר במרכז לחינוך סביבתי בדודאים ולהתרשם מהאתר היחיד בארץ בו ניתן לראות הטמנת פסולות ומיון ומיחזור של פסולות.

בברכה,
ניר בר דוד
מנכ"ל דודאים